Zajímavosti


London Eye, nebo-li Londýnské Oko patří mezi nejnavštěvovanější atrakce v celém Londýně. Měří 135 metrů a je vůbec nejvyšším vyhlídkovým kolem na světě. Během hodinové jízdy, za kterou se kolo otočí, mohou návštěvníci pozorovat Londýn z ptačí perspektivy a vychutnávat si tak nevšední pohled na jeho krásy.

London_Eye_and_County_Hall_in_evening_light

Piccadilly Circus je nejznámější londýnské náměstí, jehož fotografii najdeme v každém katalogu CK. Je to frekventovaný dopravní okruh, kde se střetává 5 významných ulic, plných barů, divadel, obchodních center a stánků s rychlým občerstvením. Typické jsou zdejší neonové reklamy s tradicí již od roku 1910, které původně zabíraly více místa, ale dnes je najdeme již jen na jednom nároží. Firmy se průběžně mění, stálicí je například Coca cola.

Piccadilly_circus_1992_07

Trafalgar Square je asi druhé nejznámější a nejnavštěvovanější náměstí v srdci Londýna. Dominantou náměstí je Nelsonův sloup, který je obklopen fontánkami a čtyřmi bronzovými sochami lvů. Pomník má připomínat slavné vítězství legendárního admirála Horatia Nelsona nad francouzským loďstvem v bitvě u Trafalgaru v roce 1805. Na náměstí je významná budova  britské Národní galerie a budova kostela St Martin-in-the-Fields.

 Trafalgar_Square,_London_2_-_Jun_2009

Jižní nábřeží (South Bank) – v této oblasti se nachází veliké množství významných kulturních staveb a institucí, například koncertní a taneční sál Royal Festival Hall, umělecká galerie Hayward Gallery, Královské národní divadlo, proslulé London Aquarium, London Eye, galerie moderního umění Tate Modern nebo replika Shakespearova divadla Globe.

Londýnské akvárium je ideální cíl, když vás začnou nudit londýnské památky. V 50 nádržích s 2 milióny litrů vody můžete pozorovat více než 350 vodních živočichů včetně žraloků , rejnoků či korálových útesů s chobotnicemi a murénami.

Londýnské ZOO je další atrakce, kterou ocení hlavně děti. Nachází se v areálu Regent’s parku poblíž hlavního centra města a je jednou z nejstarších zoologických zahrad na světě. K vidění je zde téměř 800 druhů zvířat, včetně goril, tygrů či slonů. Postupně ubývají klecové výběhy a jsou nahrazovány moderními pavilony, včetně umělého deštného lesa nebo africké vyhlídky.

HMS Belfast byl lehký křižník britského válečného námořnictva, který se zapojil do bojů druhé světové války a pokud jste fanoušci vojenské techniky, lze jeho návštěvu vřele doporučit. Zakotven je v Londýně na řece Temži poblíž Tower Bridge a slouží jako muzeum.

Královská greenwichská observatoř je budova světového významu. Krom jiného ji protíná Nultý poledník, který dělí zeměkouli na západní a východní polokouli a zároveň určuje světový čas. Observatoř byla postavena již roku 1675, v současnosti se v budově nachází muzeum astronomických a navigačních přístrojů.

200389_Greenwich_Great_Equatorial_Building_on_the_left_with_Transit_House_to_the_right

Stadion Wembley
je v mnoha ohledech technickým zázrakem. S kapacitou 90 tisíc diváků je druhý největší v Evropě a pro většinu londýňanů je to srdeční záležitost. Současný stadion byl postaven v roce 2008, když nahradil ten původní, proto se mu také často říká “nový stadion Wembley”.

New_Wembley_Stadium_and_Arch_from_Olympic_Way_-_geograph.org.uk_-_2406320