Londýnské parky


Londýn je město plné zeleně. Na jeho ploše se nachází 1 700 parků, které zaujímají přibližně 70 km čtverečních. Parky a zelená prostranství se staly mezi Londýňany velmi oblíbenými a bývají tak často nazývány jako „oázy klidu“.

Nejvýznamnějším londýnským parkem je Hyde park, rozkládající se na ploše 1,4 km čtverečních a tvoří zelené “plíce” města. V minulosti se zde nacházel les, obývaný divokými zvířaty, který se v tudorovské době stal královskou oborou. Hyde park je, zejména v letním období, hojně navštěvován. Lidé si zde mohou pronajmout lodě či rybařit v jezírku. Populární částí parku je tzv. Speakers Corner. Jedná se o tzv. koutek řečníků, kde může každý mluvit o čem chce, kromě královské rodiny. Vznikl v reakci na nepokoje v zemi již v roce 1872. Další dominantou parku je Rotten Row. Podél této cesty dlouhé přibližně 4 míle nechal William III. pro větší bezpečnost nainstalovat olejové lampy a vytvořil tak první osvětlenou veřejnou komunikaci v Anglii. Od roku 2004  tvoří nejpopulárnější atrakci parku oválná kašna sloužící jako památník Diany, princezny z Wallesu, který každoročně navštíví více než milion návštěvníků.

Aerial_view_of_Hyde_Park

Kensington Gardens, nacházející se v bezprostřední blízkosti Hyde parku, byly vytvořeny pro Williama III. Ten žil v Kensingtonském paláci, který je i dnes používán královskou rodinou. Malebné zahrady se rozprostírají na ploše 1,1 km² a stojí v nich například bronzová socha Petra Pana obklopeného malými vílami a zvířátky, socha princezny Diany, královny Victorie či Albertův památník. Vynechat byste rozhodně neměli prohlídku Kensingtonského paláce.

Dalším významným parkem je St. James‘s Park, který se rozkládá nedaleko Buckinghamského paláce. Jeho dominantou je jezero s dvěma ostrůvky. Park je domovem mnoha druhů kachen, hus a různých ptáků.

Regent‘s park najdeme v severozápadním Londýně. Původně sloužil jako královský lovecký les. V první čtvrtině 19. století vybudoval architekt John Nash v okolí parku elegantní řadové domy, které zde stojí dodnes. Vaší procházku po parku bude provázet velké množství volně žijících živočichů, vzrostlé stromy lemující upravené cesty i rozkvetlé květiny. V parku se nachází jezírko s vodopádem umožňující romantické projížďky na lodičkách, krásné květinové záhony a také londýnské ZOO.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Greenwich park je známý především díky faktu, že zde prochází nultý poledník. Zajímavostí je, že park Greenwich patří k nejstarším v Londýně. Najdeme zde několik historických budov, včetně Královské observatoře.