Proč cestovat do Londýna


V Londýně se v průběhu celého roku koná velké množství slavností, karnevalů, průvodů a královských ceremoniálů.

Mezi nejbujařejší oslavy v Londýně patří tzv. London New Year Day Parade. Jedná se o novoroční oslavu, kdy se v ulicích sejde až 10 000 tanečníků, akrobatů, hudebníků a umělců. Často je tato slavnost nazývána ‘‘oslavou národů‘‘. Mladí lidé z celého světa se totiž spolu s Londýňany oddávají zábavě. Celý průvod začíná na náměstí před parlamentem a vydává se vstříc ulicím Londýna.

Velkou podívanou je každoroční oslava čínského Nového Roku. Početná čínská komunita slavní příchod Nového Roku na různých místech v centru města. Slavnosti jsou plné hudby, umění a ukázek bojového umění. Vyvrcholením oslav je pak tradiční, velkolepý ohňostroj.

Karneval na Notting Hillu patří k nejvyhlášenějším karnevalům světa. Koná se o víkendu v srpnu a přiláká každoročně kolem 2 milionů lidí. Karneval má výrazně afro-karibskou chuť a připomíná tak, alespoň částečně, slavný karnevel v Riu de Janeiru.
Říjen je zasvěcen průvodu Trafalgar Day Parade. Každý rok tímto průvodem lidé oslavují důležitou událost Britských dějin, kdy Lord Nelson porazil francouzsko-španělské flotily u mysu Trafalgar u pobřeží Španělska.

Prosinec je čas, kdy se koná v ulicích Londýna mnoho oslav spojených s Vánocemi. Na Trafalgarském náměstí se slavnostně vztyčuje vánoční strom a zpívají se. Městská část Covent Garden je pak místem, kde se koná tradiční vánoční pudinkový závod

Široká je rovněž nabídka divadel a koncertních sálů. Světové proslulosti dosáhla hlavně Royal Albert Hall v jižním Kensingtonu, která byla postavena jako památník prince Alberta, manžela královny Viktorie. Konají se zde hvězdné koncerty, festivaly nebo sportovní utkání a vystupovat zde je pro každého umělce velká pocta. Prohlédnout si tuto nádhernou oválnou budovu postavenou ve stylu italské renesance můžete nejen při nějaké kulturní akci, ale například i při běžné prohlídce s průvodcem.


Londýn samozřejmě nabízí i mnoho sportovních akcí světového významu. Asi nejvěhlasnější legendou je proslulý grandslamový tenisový turnaj Wimbledon, hraný každoročně na přelomu června a července. První ročník se uskutečnil v roce 1877, dodnes se hraje na trávě a zachovává si i další tradice. Šatny jsou původní dřevěné, areál neobsahuje žádné reklamní plochy a tenisté musí hrát v bílém oblečení.