Nakupování


Londýn je centrem zábavy a nakupování. Říká se, že v Londýně je k dostání vše, na co si vzpomeneme. Množství obchodů a trhů tak uspokojí všechny zákazníky, navíc v období slev seženete zboží za mnohem nižší ceny než v Česku. Nejvýhodnější doba pro nákup exkluzivního oblečení je zejména na konci prázdnin a po Vánocích – slevové akce trvají často celý leden. Pokud vás spíše než oblečení zajímají originální umělecká díla, řemeslnné dárky, starožitnosti či suvenýry, navštivte některý z tradičních trhů.

Oxford_Street_December_2006

Oxford Street patří k nejvyhlášenějším nákupním zónám v Londýně. Několik kilometrů dlouhá ulice je dennodenně přeplněna lidmi, kteří míří do obchodů za nákupy. Nečastěji tu narazíte na obchody s oděvy, ale nechybí ani knihkupectví, hudební obchody a prodej suvenýrů. Ulice je lemována hlavně obchodními domy známých značek – Next, New Look, Debenhams, Dorothy Perkins, HM, Massimo Dutti, oblíbený River Island, Oasis, Warehouse, či Wallis. Na své si přijdou i milovníci obuvi, je zde koncentrace obchodů Clarks, Aldo, Dune či Office. Hned u metra Oxford Circus stojí několikapatrový Topshop, zde najdete i butikové značky Rare, Love, Lipsy a spoustu dalších. Čeká vás neskutečný výběr oblečení, celé patro je věnováno doplňkům. Pokud vás nakupování skutečně baví, můžete tu strávit i několik hodin. Milovníci kvalitnějších materiálů mohou zkusit Reiss, Whistles a Ted Baker. Všechny se nacházejí na druhé nejslavnější nákupní ulici Regent Street.

Pokud nejsou velké řetězce a přeplněné nákupní ulice nic pro vás, pak zkuste Carnaby Street, kde vás čeká příjemná, klidnější atmosféra. Najdete zde menší obchůdky, například Miss Sixty či Traffic People. I zde se dají navštívit obchody s dražšími značkami, například Isabel Marant, American Vintage, T by Alexander Wang a podobně, a to v obchodním domě Liberty.

Pokud si chcete dopřát opravdový luxus, určitě nemůžete vynechat jeden z nejslavnějších obchodních domů na světě – Harrods. Je doslova králem mezi nákupními domy. V oblasti Knightsbridge se nachází tento obrovský obchodní dům. Je rozdělen na 330 oddělení a je pověstný obchody těch nejluxusnějších značek. O jistém nadstandardu hovoří i fakt, že do obchodního domu vás pustí pouze ve slušeném oblečení. Další vyhlášené obchodní domy jsou House of Fraser, Selfridges, John Lewis nebo Harvey Nichols.

Vyhledávaným obchodem se značkovým oblečením za rozumnou cenu je TKmaxx. Zaměřuje se na distribuci kvalitního zboží světových značek, ale většinou ze starších kolekcí – Nike, Calvin Klein, Bench, Wonderbra, Replay atd. Dají se zde sehnat i nádherné kousky za skvělé ceny, například Emilio Pucci, Versace, Galliano, McQueen, Ralph Lauren a další. Za bezkonkurenční ceny v oblasti oděvů nakoupíte v řetězci Primark.

Velkým fenoménem Londýna je nabídka vintage módy. Jde o unikátní oblečení od návrhářů které je sice často spojováno s luxusem, ale Londýn vám dokáže, že vintage nemusí být vždy jen drahé. Stačí vědět, kam zajít. Ve čtvrti Notting Hill, známé ze stejnojmenného filmu s Julií Robertsovou, stojí za návštěvu obchod Retro Woman s nabídkou jedinečné módy od návrhářů a unikátních vintage bot. Určitě si projděte také Brick Lane a nakoukněte do obchodu Blondie nebo Rokit. Často jsou tu výprodeje a dají se zde pořídit vintage modely za několik liber.