Doprava


Londýn je hlavním mezinárodním uzlem letecké dopravy. Letiště Heathrow není největším letištěm světa pouze proto, že není jediným letištěm města. Dalšími důležitými letišti v dosahu města jsou např Stansted, Gatwick, Luton nebo City, která využívají především nízkonákladové letecké společnosti či obchodníci. Všechna letiště mají rychlé přímé železniční spojení s centrem Londýna. Z letiště Heathrow pak navíc jezdí metro, do centra se dostanete asi za 50 minut. Z jednotlivých letišť se do Londýna můžete dostat i autobusem, ale pozor na poslední spoje při nočních příletech.

Do Londýna lze cestovat i vlakem nebo autobusem. Rychlovlak Eurostar, který projíždí Eurotunelem pod kanálem La Manche,spojuje nádraží St Pancras International s Paříží a Bruselem. Cesta do Paříže trvá asi 2 hodiny a 15 minut. Místní a mezinárodní železniční spoje většinou neprojíždějí centrem města, ale zastavují na železničních stanicích na okraji. V těchto letech finišují práce na podzemní východo-západní železniční trati pod centrem města (Crossrail), zprovoznění se předpokládá v roce 2015. Cesta autobusem je zdlouhavější a pokud koupíte zvýhodněné letenky, nemusí být ani nejlevnější. Trvá kolem 16 hodin a využít můžete například společnosti Student Agency nebo Eurolines.

Londýn má jednu z nejrozsáhlejších sítí městské hromadné dopravy na světě a často bývá označována za nejlepší systém MHD na světě. Páteří dopravního systému je nejstarší metro na světě s 12 linkami známé jako “tube”. Ročně přepraví 1 miliardu cestujících a pokud chcete ve městě opravdu rychle a spolehlivě cestovat, je to nejvhodnější způsob. Přesto se připravte na občasné poruchy, přecpané vagony a poměrně vysoké ceny.

mapa metro

Na povrchu vládnou červené autobusy. Síť jejich linek je opět jedna z nejrozsáhlejších na světě, jsou mnohem levnější než metro, ale k cestování na delší vzdálenosti, zvláště v dopravní špičce, je nelze příliš doporučit. Známým symbolem města jsou dvoupatrové autobusy, tzv. Doubledeckery. Jízda v patře na předních sedačkách těchto autobusů je zážitek, bez kterého nesmíte odjet z Londýna. Přesto, že jsou postupně nahrazovány moderními nízkopodlažními soupravami, stále je v Londýně uvidíte a to hlavně v historickém jádru. K Londýnu neodmyslitelně patří a i když z běžných linek mizí, jsou využívány například na vyhlídkové trasy pro turisty. Naštěstí většinu londýnských památek a atrakcí lze víceméně sloučit do jedné procházky a nebudete autobus nebo metro ani potřebovat.
Routemaster_Bus,_Piccadilly_Circus

Zajímavou alternativou je doprava po řece Temži. Využít lze například některý z Thames Clipper River Bus (říční autobus), které vás poměrně rychle přepraví například od Parlamentu k londýnskému Toweru nebo k hvězdárně v Greenwichi. Stejně známé jako Doubledeckery jsou i londýnské černé taxíky. Pokud vás cestuje více, je to velice pohodlný způsob dopravy za rozumnou cenu. V neposlední řadě můžete po Londýně cestovat na kole. Na mnoha místech v centru města najdete stojany s modrými koly (Barclays Cycle Hire), která si můžete zapůjčit za drobný poplatek a pak je opět vrátit do jednoho z mnoha stojanů.